Obchodní rejstřík v ČR

Obchodní rejstřík krajeObchodní rejstřík (nově spadající pod Veřejný rejstřík) vede k tomu určený soud neboli „rejstříkový soud“. Pro každou obchodní korporaci, zapsaného podnikatele, organizační složku podniku, podnik zahraniční osoby anebo jeho organizační složku vede rejstříkový soud zvláštní vložku zahrnující všechny povinné listiny. Jinými slovy, každá nově založená firma nebo přesněji obchodní společnost či korporace (s.r.o., a.s., SE) musí být zapsána v obchodním rejstříku.

Do kterého obchodního rejstříku patříte vy či vaše společnost, to záleží na adrese sídla firmy nebo u podnikatele bez sídla na jeho trvalém bydlišti v okamžiku zápisu do obchodního rejstříku. Rejstříky vedou v současnosti krajské soudy, v případě Prahy je to Městský soud v Praze. Kontakty na jednotlivé soudy najdete pod odkazy níže.

Každá obchodní společnost zapsaná v obchodním rejstříku je povinna nahlásit případnou změnu sídla firmy příslušnému obchodnímu rejstříku do 90 dnů od rozhodnutí o změně – více k tématu změna sídla firmy zde.

V případě zájmu o placenou asistenci při zápisu do obchodního rejstříku volejte zdarma 800 880 110.