Co je ready-made společnost a jak si ji zřídit?

Co je ready-made společnost?

Ready-made společnost je již existující společnost zapsaná v obchodním rejstříku s plně splaceným základním kapitálem, čistou obchodní historii, bez pohledávek a závazků.

Taková společnost nikdy nevyvíjela žádnou činnost a je tedy připravena k okamžitému prodeji bez skrytých závazků a pohledávek. Také má vlastní IČO. Její předmět podnikání odpovídá podnikatelskému záměru kupujícího. Ready-made společnosti jsou založeny účelně pro prodej konečnému zákazníkovi nebo-li budoucímu podnikateli. 

Jaké výhody ready-made společnost nabízí?

Ready-made společnost je vhodná pro ty, kdo chtějí podnikat ihned. Taková společnost byla založena za účelem prodeje a je tedy okamžitě připravena k převodu. Kupující má zároveň jistotu, že právnická osoba splňuje všechny zákonem stanovené podmínky a má splacený základní kapitál. Díky tomu odpadne podnikateli nutnost běhání po úřadech a zajištění všech potřebných  dokumentů. 

Hned po koupi také může podnikatel požádat o úvěr v bance, se starším datem založení je firma pro banku důvěryhodnější. Taková firma je i důvěryhodnější pro potenciální klienty a investory. 

Na co si dát pozor? 

Problém může být, pokud si podnikatel pořídí firmu, která již v minulosti fungovala. Může to přinést spoustu nesplněných závazků a dluhů z minulosti, které budou požadovány po novém majiteli. Při koupi ready-made společnosti musí být kupující velmi obezřetný. Musí si být jistý, že společnost je opravdu nově vzniklá a nikdy nevykonávala činnost. To lze ověřit v historii firmy. Společnost nesmí mít žádné dluhy a závazky z minulosti.

Na koho se může podnikatel obrátit, když chce koupit ready-made společnost?

Na trhu existuje mnoho specializovaných firem, které se které se prodejem ready-made firem zabývají. Je dobré si ověřit jejich renomé. Na základě odborníky připravené smlouvy je převeden celý obchodní podíl, dále je zpracováno rozhodnutí o jmenování nového jednatele a dochází ke změně zápisu v obchodním rejstříku. Aby podnikateli společnost co nejvíce seděla na míru, je od podnikatele třeba uvést pouze osoby společníků, statutární orgán, předmět podnikání, případně i změnu jména.

Povinnou náležitostí při založení společnosti je její sídlo. Je to kontaktní místo pro úřady, klienty či dodavatele. Každá založená ready-made s.r.o. je na takové sídlo zapsaná. Pokud je nebude chtít podnikatel využívat, upraví se sídlo zároveň s převodem a změnami v obchodním rejstříku. Začínající podnikatel si může vybrat, zda chce zakoupit akciovou společnost, společnost s ručením omezením či evropskou společnost, u které zákon povoluje založení jen úzkému okruhu zakladatelů. Vybrat si lze i jak dlouho je společnost zapsána v obchodním rejstříku.

Pokud se rozhodnete využít při koupi ready-made s.r.o. společnosti služeb Profi-kanceláře získáte stálou 15% slevu na všechny služby virtuální kanceláře, včetně umístění sídla firmy.