Výhody a nevýhody práce na živnostenský list

Zvažujete, že byste se chtěli postavit v oblasti podnikání na vlastní nohy a začít pracovat na sebe? Jaké výhody a nevýhody z takového rozhodnutí plynou? Postupně si probereme obě části.

Výhody práce jako OSVČ

První oblastí výhod jsou podmínky, za kterých podnikatel pracuje.

Díky práci na IČO má podnikatel časovou flexibilitu. Je také sám sobě vlastním pánem, není zde nadřízený, který by podnikateli přiděloval práci. Pracovní den si živnostník může rozložit tak, aby vyhovoval jeho tempu.

Druhou oblastí výhod je finanční oblast. 

Začátek podnikání je u živnosti jednoduchý a levný, ohlášení živnosti na živnostenském úřadu stojí jen 1000 Kč.  Jednou z výhod práce jako OSVČ je možnost vydělat si mnohem více peněz než v zaměstnání. To samozřejmě záleží na podnikateli, jeho produktivitě a schopnostech.

Třetí oblastí výhod je seberealizace a realizace projektů.

Jako osoba výdělečně činná si může podnikatel sám vybrat úkoly a projekty na kterých chce pracovat, a nemusí při tom řešit konflikty s kolegy nebo nadřízeným. Také pokud chce provést nějakou změnu, nemusí čekat v rámci firmy na schválení, ale jednoduše ji zrealizuje.

Nevýhody práce jako OSVČ

V oblasti podmínek, za kterých podnikatel pracuje je nevýhodou nutnost vše si vyřizovat sám, ať už se jedná o administrativní úkony jako je vyplňování daňového přiznání nebo jednání s klienty apod. Je také těžší získat úvěr u banky. Zaměstnanci s pracovní smlouvou na dobu neurčitou jsou pro bankéře důvěryhodnější. Podnikatel také nemá nárok na benefity, které mají zaměstnanci jako jsou stravenky, zvýhodněného tarify, služební vůz, nebo příspěvěk na penzijní a životní pojištění.

V oblasti financí nemá podnikatel garantovanou minimální mzdu, takže se může lehce dostat do dluhů. V případě nemoci také nemá podnikatel nárok na náhradu mzdy a nemocenskou. Nemocenskou si lze zajistit platbou nemocenského pojištění. Co se týče zdravotního a sociálního pojištění odvody jsou pro OSVČ nižší, ale díky tomu má podnikatel v budoucnu i nižší důchod a sociální dávky.

V oblasti seberealizace a realizace projektů možná potřebuje podnikatel poradit nebo získat nějakou odbornou znalost, kterou neovládá. Možná tak bude čelit problému, kdy není dlouho schopen sehnat osobu, která by mu poradila s realizací jeho nápadů a jeho podnikání se nebude vyvíjet.

Práce jako OSVČ dává mnoho svobody, ale zároveň vyžaduje sebekázeň a motivaci pro splnění podnikatelových snů a cílů.

Potřebujete zřídit živnost? Pak se na nás obraťte, rádi Vám pomůžeme.