Založení s.r.o. v roce 2017

Založení společnosti s ručením omezeným v roce 2017 bude klíčové nejen pro nové podnikatele, ale rovněž pro živnostníky a starší firmy, které začnou evidovat tržby v EET. Řada z nich plánuje do nového systému vstoupit s novou, čistou firmou (s.r.o.), kde budou veškeré doklady již zaneseny do EET a účetní standardy odpovídat přísnějším požadavkům. Zároveň je založení s.r.o. ve 2017 levnější a přehlednější než dříve – Profi-kancelář u Express varianty garantuje založení nové společnosti do 5 dní, případně korespondenční založení s.r.o., bez jediné osobní schůzky.

Založení s.r.o. prošlo razantní změnou pravidel v roce 2014, jejich vyjasňováním a doplňováním ve 2015 a zlevněním v roce 2016. Ustálily se postupy a požadavky jednotlivých notářských kanceláří a soudních úředníků při založení firmy, živnostenské úřady mají přístup do centrálních evidencí a nevyžadují zbytečné dokumenty, opadl strach z postihů statutárních orgánů. Navíc stále více bank nabízí bezplatné účty a financování pro začínající firmy, včetně s.r.o.

Založení firmy – hlavní změny posledních let:

  • základní kapitál s.r.o. od 1 Kč
  • kmenové listy s převodem formou rubopisu
  • zápis do rejstříku na soudu i u notáře
  • snížení soudního poplatku za prvozápis
  • zřízení a změny živnostenských oprávnění na libovolném úřadu
  • neomezené řetězení a počet společností
  • zpřesnění odpovědnosti statutárních orgánů
  • snížení poplatků při založení s.r.o.

Největší zjednodušení pro začínající podnikatele je určitě zrušení spodního limitu výše základního kapitálu. Pokud tedy neplánujete poskytovat náročné koncesované činnosti nebo obchodovat se zahraničními subjekty, které jsou na výši základního kapitálu citlivé, pak nemusíte do firmy předem vkládat téměř nic. Zároveň tak v případě neúspěchu podnikání v s.r.o. nemusíte utopit své úspory. Z praktických důvodů však Profi-kancelář klientům doporučuje stanovení základního kapitálu při založení s.r.o. v 2016 alespoň na 1000 Kč.

Příjemnou změnu (na nátlak EU) přinesli zákonodárci v létě 2016, kdy snížili ceny soudních poplatků a notářských služeb při založení nové společnosti s ručením omezeným.

Rozbor novinek kolem založení s.r.o. v předchozích letech, vč. dopadu ZOK najdete: